Przejdź do treści
Banner
Przejdź do stopki

Rok szkolny 2017/18

Treść

 

 



Rekolekcje wielkopostne w szkole SPSK

„Spotkanie ze świętym Józefem”

           Rozpoczął się kolejny okres w roku kościelnym – czas Wielkiego Postu. W tym czasie przypominamy, jak Jezus przez 40 dni pościł na pustyni, rozważamy Jego Mękę i Śmierć by przygotować się do najważniejszych świąt chrześcijańskich – Zmartwychwstania Pana Jezusa. Przypominają nam o tych wydarzeniach nabożeństwa pasyjne: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Kolor szat liturgicznych jest w tym okresie fioletowy.

          W Wielkim Poście A. D. 2018, pragniemy przygotować swoje serca do przyjęcia wielkiej miłości Boga, która wyraziła się w ofiarowaniu swojego Syna za nas. Chcemy poznawać niezwykłego świętego, który w Piśmie świętym nie wypowiedział ani jednego słowa – świętego Józefa. Chcemy głębiej wejść w relację z tym świętym. Tak jak on - słuchać, pracować i ufać Bogu Ojcu.

 „Spotkanie ze świętym Józefem”

DZIEŃ 1 - Święty Józef opiekun rodziny

DZIEŃ 2 - Cuda i łaski za przyczyną św. Józefa

DZIEŃ 3 - Stawać się w codzienności podobnym do świętego Józefa

 



Zapraszamy do szkoły w czasie ferii

 

Dzień tygodnia

 

 

Prowadzący

 

Zajęcia

Poniedziałek

12.02.2018r.

9.00 – 11.00

11.00 – 12.00

 

 

p. Joanna Łasak 

p. Jolanta Kawnik

 

 

Zajęcia artystyczne  

Zajęcia muzyczno – wokalne (karaoke)

Wtorek

13.02.2018r. 

9.00 – 11.30

 

11.30 – 13.00

 

 

 

p. Ewelina Orłowska

p. Barbara Kędziora

 

p. Rafał Dudoń

 

 

  Koło Gier Planszowych

 

Koło kulinarne - "Włoski akcent"

 

Wyjazd na narty do Spytkowic

 Środa

 14.02.2018r.

9.00 – 10.00

10.00 – 12.00

 

 

p. Agnieszka Kołek

p. Marek Pelczar

 

 

Gry i zabawy językowe

Koło Teatralne



Kolędnicy Misyjni w Ponikwi

6 stycznia 2018r. kolędnicy misyjni z Ponikwi ruszyli z pomocą dzieciom w Syrii i w Libanie. Chcieli zwrócić uwagę Mieszkańców Ponikwi na trudną sytuację swoich rówieśników, którzy cierpią z powodu konfliktów zbrojnych. Po raz kolejny podjęli modlitwę o pokój w świecie na Mszy świętej, a następnie zbierali fundusze na rzecz ofiar wojny.

Bardzo dziękujemy za wszystkie ofiary :-)

 



Szlachetny podarunek

Młodzież zrzeszona w Samorządzie Uczniowskim już po raz szósty podjęła się przeprowadzenia akcji Szlachetny Podarunek. Celem tej lokalnej akcji charytatywnej jest pomoc samotnym osobom z naszej miejscowości. Po ogłoszeniu akcji, uczniowie każdej klasy otrzymali oznakowane pudełko, w którym gromadzili produkty spożywcze o długiej dacie ważności. W tym roku przyświecało nam hasło „Nie można pomóc wszystkim, ale można pomoc komuś”. Następnie zawartość pudełek została posegregowana i spakowana przez uczniów w piękne paczki. 20 grudnia, na kilka dni przed Bożym Narodzeniem podarki zostały rozwiezione do pięciu osób. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem Joanną Łasak oraz panem konserwatorem Mieczysławem Byrskim wręczając dary, złożyli piękne życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy obdarowani nie kryli wzruszenia oraz wyrazili ogromną wdzięczność dla społeczności szkolnej, uczniów, a także rodziców.

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami dziękuję wszystkim uczniom i ich rodzicom za dary serca i włączenie się w tę inicjatywę.

 



„Torba pełna wyobraźni”

Na drzwiach naszej szkoły oraz w szatni przedszkolaków pojawiły się kolorowe plakaty informujące o włączeniu się najmłodszych dzieci w akcję „Torba pełna wyobraźni” dofinansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego. Inicjatywa podjęta została w wyniku nawiązania współpracy pani Joanny Łasak z Wadowicką „Sowiarnią”, która jest autorem tego projektu. Celem akcji jest propagowanie wśród dzieci czytelnictwa, a forma realizacji jest bardzo atrakcyjna. Dostaliśmy bowiem dwa plecaki wypełnione kilkoma książkami, płytą z audiobookiem, materiałami promocyjnymi. Do plecaka została dołączona również maskotka – Sówka, jako symbol mądrości, którą można czerpać właśnie z czytanych książek. Plecak już wędruje wśród dzieci i zostaje z nimi aż na tydzień. W tym czasie mali czytelnicy i ich rodziny mogą czytać, oglądać, słuchać i bawić się nimi. Książki są oczywiście dobrane do wieku dzieci. Wewnątrz plecaka znajduje się też zeszyt, którego uczestnicy akcji wpisują się i rysują ilustrację z ulubionej książki.

            Ale to jeszcze nie wszystko! Uczniowie klasy I i dzieci z oddziału przedszkolnego zostali zaproszeni na darmowe warsztaty do siedziby „Sowiarni” mieszczącej się w Wadowicach przy ul. Wojtyłów. W programie było wspólne czytanie zaskakującej i śmiesznej lektury pt. „Książka bez obrazków”; ślubowanie i pasowanie na czytelnika; wykonanie drewnianej zakładki do książki oraz oglądanie filmu edukacyjnego o historii powstania książki. Dzieci otrzymały też odznaki czytelnika. Wyjazd był naprawdę udany.

Świetną informacją jest to, że kiedy „Torba pełna wyobraźni” dotrze już do każdego dziecka – stanie się własnością szkoły, a jej zawartość wzbogaci zbiory biblioteki szkolnej.

 



Wymiana Pocztówkowa

Uczniowie klasy I są niewielką grupą, licząca tylko 8 osób, dlatego odpowiednią inicjatywą okazało się nawiązanie kontaktu z innymi uczniami z całej Polski. Wychowawczyni, Joanna Łasak poprzez stronę internetową przeznaczoną dla nauczycieli wczesnoszkolnych, rozpoczęła współpracę z wychowawcami klas rozsianych po całym kraju. Wynikiem współpracy było wymienienie się adresami szkół i obietnica wymiany pocztówkowej. Po zebraniu adresów, o akcji zostali poinformowani rodzice pierwszaków, którzy kupując kartki ze zdjęciami Wadowic i znaczki, bardzo pomogli w przebiegu przedsięwzięcia. Chłopcy i dziewczynki z pierwszej klasy wraz z wychowawcą zredagowali treść pozdrowień, które następnie przepisali na pocztówki, przykleili znaczki oraz karteczkę z adresem nadawców J Dwa tygodnie po wysłaniu pierwszej tury widokówek, poprzez sekretariat zaczęły spływać do naszej klasy pierwsze kartki pocztowe. Uczniowie bardzo cieszyli się z każdej kartki i z wypiekami na twarzy czytali słowa napisane przez kolegów z nieraz odległych miejscowości. Otrzymaliśmy kartki między innymi z: Szczecina, Warszawy, Zabrza, Zielonej Góry, ale i malutkich wiosek i miasteczek np. z Mysiadła, Krokowej czy Zdunów. Wspaniałe jest to, że dzieci oprócz nauki adresowania kartek, oraz poznania drogi od nadawcy do adresata poznawały też lokalizację miejscowości na mapie Polski, gdyż każdą kartę wspólnie oznaczaliśmy poprzez tworzenie Mapy Pocztówkowej. Zapraszamy do obejrzenia efektów naszej „Wymiany Pocztówkowej”.

 



Sukces Natalii Wróbel

Natalia Wróbel, uczennica klasy VII zdobyła Grand Prix w kategorii ilustracja w Powiatowym Konkursie „W hołdzie księdzu Janowi Twardowskiemu” organizowanym przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach. Natalia została wyróżniona za pracę „Radosne oczy”. Zilustrowała cytat księdza Jana Twardowskiego a oryginalną pracę wykonała na kafelku. 22 listopada w Technikum nr 3 im. Jana Twardowskiego w Wadowicach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród wszystkim laureatom konkursu połączona z obchodami Święta Szkoły. Natalii serdecznie gratulujemy!

  



 

14 listopada 2017r.

Uroczystość Nadania Imienia

Św. Maksymiliana Kolbe

Publicznej Szkole Podstawowej

Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Ponikwi

 

 



Herbaciarnia Naukowa

Nasza szkoła przystąpiła do projektu Herbaciarnia Naukowa Aromaty Wiedzy fundacji Zawsze Warto z Krakowa. Raz w miesiącu w Polskiej Akademii Umiejętności odbywają się wykłady otwarte prowadzone przez wybitnych specjalistów z różnych dziedzin nauki. Młodzież, która może wziąć udział w takim spotkaniu ma możliwość wysłuchać interesującej opowieści, ale również może napisać prace literackie inspirowane danym spotkaniem. Najbardziej aktywni uczestnicy projektu oraz autorzy najciekawszych prac mają szansę zdobyć atrakcyjne nagrody. W roku szkolnym 2017/2018 szkolną grupę Herbaciarzy Naukowych reprezentują uczennice klasy VII – Magdalena Statkowska oraz Natalia Wróbel.

Gościem listopadowej Herbaciarni Naukowej był Antoni Kroh – pisarz, etnograf, badacz i kurator wystaw poświęconych kulturze ludowej Karpat. Autor licznych książek jest laureatem m.in. Nagrody im. księdza Józefa Tischnera. W 2016 roku ukazała się Jego najnowsza książka „Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie”. Mieliśmy przyjemność wysłuchać niezwykle fascynującej opowieści o Łemkach, od wieków żyjących w Beskidzie Sądeckim i Niskim, którzy w latach czterdziestych XX wieku zostali przymusowo przesiedleni na Ukrainę. Pisarz w sposób barwny i wnikliwy opowiedział o trudnych powrotach Łemków do Polski, przedstawił ich kulturę i ludowe obyczaje.

 



Listy do św. Maksymiliana Maria Kolbe

Drogi Ojcze Maksymilianie Kolbe!

        Piszę do Ciebie, ponieważ poruszyła mnie historia Twojego życia oraz śmierć męczeńska.

          Nie wiedziałam nic o Tobie, póki nie zaczęłam chodzić do szkoły w Ponikwi. Wzruszyło mnie, że oddałeś swoje życie w Auschwitz za człowieka, którego nie znałeś a w dodatku zdecydowałeś się na najokrutniejszy rodzaj śmierci, jakim jest śmierć głodowa. Gdy mogłeś wybrać tylko koronę białą – symbol czystości, Ty pokazałeś swoją wielką miłość do Maryi i wybrałeś także męczeństwo. Twoje postępowanie wzbudziło we mnie podziw. Wybierając śmierć głodową, nadal nie traciłeś wiary oraz nie odwróciłeś się od Boga i Maryi, a nawet kochałeś Ich jeszcze bardziej niż przedtem.

          Dzięki Tobie uwierzyłam, że prawdziwa wiara i miłość może uczynić cuda. Jestem bardzo szczęśliwa, że niedługo będziesz patronem mojej szkoły.

Monika, II gimnazjum

Czytaj więcej...



Konkurs Plastyczny Poświęcony pamięci męczennika świętego Maksymiliana Maria Kolbe

 

Cele konkursu:

- przybliżanie dzieciom i młodzieży postaci świętego Maksymiliana Marii Kolbego

- zainteresowanie młodzieży wiedzą religijną

- odkrywanie i rozwijanie uzdolnień uczniów

 

Temat konkursu dla wybranych etapów edukacyjnych:

- oddział O i kasa I – lata dzieciństwa Kolbe, objawienie Maryjne

- klasa III – VI – lata zakonne, działalność duszpasterska, pobyt w Japoni, Rycerz Niepokalanej

- klasa VII – II i III Gim – pobyt w Auschwitz, śmierć,

 

Praca powinna być wykonana:

  • Samodzielnie (w młodszych klasach rodzice mogą podpowiadać, doradzać - jednak pracę wykonuje uczeń)
  • na podany temat
  • w formacie A3,
  • techniki: farby plakatowe, akwarele, kredki, pastele lub mieszane,
  • na odwrocie proszę dokleić uzupełnioną kartę z danymi ucznia

Termin i miejsce składania prac:

27 września 2017 r. – do p. Joanny Łasak

 



Częstochowa, dn. 01.09.2017 r.                     

 

                                                                       Drodzy Nauczyciele i Wychowawcy,

                                                                       Kochani Uczniowie i Rodzice,

                                                                       Drodzy Kapłani,

                                                                       Szanowni Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli

                                                                       Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

 

„Niech Bóg da nam światłe oczy serca, tak abyśmy wiedzieli czym jest nadzieja naszego powołania, (…) czym przemożny ogrom Jego mocy względem nas wierzących”

(por. Ef, 1,18)

Dziękując Panu Bogu za dar nowego roku szkolnego 2017/2018 pragnę podzielić się z Państwem refleksją, że wkraczając w nowy rok szkolny, wkraczamy tym samym w kolejny, darowany nam czas odnowienia przymierza z Chrystusem i czas pogłębienia relacji z otaczającymi nas osobami. Otrzymujemy kolejną szansę na dziękczynienie Bogu i obdarowywanie ludzi miłością.

            Ten rok wielkich zmian w polskiej oświacie przeżywamy pod szczególną i nieustanną opieką Matki Bożej. Jest to czas 100-lecia wygłoszonego przez Maryję orędzia w Fatimie, jubileusz 140-lecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, gdzie Maryja objawiając się 160 razy rozmawiała z dziećmi w języku polskim. To czas przypomnienia nam, że Maryja to koronowana 300 lat temu Królowa Polski.

            Koronowana Służebnica, królująca nam Niepokalana Maryja, patronka Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, nieustannie i najpokorniej służy nam wypraszając Bożą Miłość i wszelkie łaski Bożego Miłosierdzia.

            Czujemy się odnowieni w Duchu przez czas wakacyjnych rekolekcji nauczycielskich i uczniowskich, i wspaniały okres obcowania z mocą Bożą, przejawiającą się w pięknie natury.

            Umocnieni w Duchu, słysząc wołanie Kościoła: „Idźcie i głoście” pragniemy odpowiedzieć realizując zawołanie: „Idźmy i głośmy, prowadzeni przez Maryję”. Matka Boża i Matka nasza wsłuchana w Słowo i rozważająca je w swoim sercu wyznacza nam wszystkim drogę formacji  i integralnego rozwoju. Mając jednak świadomość swojej słabości i niemocy, gorliwiej wołajmy do Maryi, naszej Orędowniczki, aby uprosiła nam wszelkie potrzebne dary i umiejętności do świadczenia o Bogu który jest Miłością i do podjęcia troski o własny rozwój duchowy i intelektualny.

            Niech przywiązanie do Maryi i Jej Syna nierozerwalnym sznurem modlitwy różańcowej da nam poczucie bezpieczeństwa, a przez trzymanie w dłoni różańca poczujmy dłoń Maryi prowadzącą nas przez życie i nadchodzący czas.

Życzę Kochanym Uczniom i Nauczycielom wszelkich łask pozwalających podjąć troskę o własny rozwój.

Życzę wiele nadziei i radości płynących z realizacji osobistego powołania, miłości otaczających osób, oraz stałego poczucia Opieki Bożej przez wstawiennictwo Maryi.

  PREZES

Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

     Maria Chodkiewicz

 

21774