Menu: Menu główne -> Rok szkolny 2011/12
Jesteśmy Kolędnikami Misyjnymi

16 stycznia 2012r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum SPSK barwnie przebrani, podzieleni na 5 grup, po specjalnym błogosławieństwie na Mszy Świętej, chodzili od domu do domu, niosąc radosną nowinę o narodzeniu Jezusa. Śpiewali kolędy, odmawiali modlitwę, składali życzenia. W ten sposób  dzieci ewangelizowały dorosłych - przypominały prawdę o tym, iż Kościół jest misyjny, a nasze w nim zaangażowanie ma charakter apostolski. Dzieci stały się w ten sposób małymi misjonarzami, głoszącymi radość Bożego Narodzenia. Głównym celem akcji było  wsparcie materialne dzieł misyjnych. Inicjatorka akcji w naszej parafii, pani Monika Wojsznis, dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w projekcie „Kolędnicy Misyjni 2012”: opiekunom (p. Wandzie Byrskiej, p. Emilii Byrskiej, p. Andrzejowi Byrskiemu, p. Michałowi Hubrowi), dzieciom i młodzieży, którzy wcielali się w role kolędników; rodzicom, którzy pomogli im w przygotowaniach oraz wszystkim rodzinom, które kolędników przyjmowały i wsparły materialnie misyjne dzieło Kościoła polskiego. 

W wielu domach mieszkańcy czekali na kolędników, otwierali gościnnie drzwi, częstowali herbatą, ciastkami. Taka postawa parafian bardzo cieszy i napawa nadzieją, że w przyszłym roku będziemy przyjmowani równie serdecznie.

Emilia Byrska

Tekst kolędników misyjnych:  

-Pokój temu domowi !

-I wszystkim jego mieszkańcom!

-Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Jesteśmy Kolędnikami Misyjnymi. Kolędnicy Misyjni przypominają wszystkim ochrzczonym , że na świecie jest wielu ludzi, którzy nie znają jeszcze Jezusa.

Radujemy się z narodzenia Chrystusa, Zbawiciela wszystkich ludzi, a wielu o Nim jeszcze nie wie. Jezus posługuje się każdym z nas, aby nieść światło wiary, nadziei i miłości na cały świat. Przyjmując Kolędników Misyjnych do domu pomagają państwo dzieciom w Sudanie, Tanzanii, Peru i Brazylii.

Bóg zapłać!

Niech Jezus Chrystus - Zbawiciel błogosławi temu domowi i jego mieszkańcom!IV Konkurs Kolęd i Pastorałek - Zator 2012

Dnia 13 stycznia w Zatorze odbył się IV Konkurs Kolęd i Pastorałek. Jak podkreślali członkowie jury – poziom tegorocznego konkursu był najwyższy z dotychczasowych, dlatego tym większa radość i duma dla uczniów z naszej szkoły. W swojej kategorii wiekowej, a więc klas I-III, chłopcy z klasy III Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK (Gabriel Bernaś, Michał Książek, Michał Wądolny, Michał Mrajca, Tomasz Wojsznis, Dawid Łada, Bartosz Wróbel) zdobyli Grand Prix – czyli główną nagrodę, za wykonanie kolędy „Nowy Rok bieży” w bardzo ciekawej, nowej aranżacji. Do występu przygotowała ich wychowawczyni, pani Wanda Byrska.

         Na tym nie koniec nagród. W kategorii klas starszych uczennice: Katarzyna Nowak, Katarzyna Kubata i Paulina Graca przygotowane przez dyrektora szkoły, pana Marka Pelczara zdobyły wyróżnienie za utwór „Hojka”.

Młodym kolędnikom należą się ogromne gratulacje, tym bardziej, że konkurencja była bardzo duża.

E. ByrskaŚwięto Patronalne SPSK w Ponikwi

8 grudnia – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny to patronalne święto Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. W czasie Mszy Świętej odprawionej przez księdza proboszcza Henryka Pykę, 8 uczniów z klasy I Szkoły Podstawowej SPSK w Ponikwi złożyło uroczyste ślubowanie. Godnie reprezentować szkołę katolicką, a więc  kochać Boga i Ojczyznę, naśladować świętych, być dobrym i uczciwym, wykonywać starannie obowiązki szkolne, wszystkich szanować, pomagać słabszym przyrzekali Matce Bożej i Jej Synowi: Natalia Wróbel, Karolina Wądolna, Magdalena Statkowska,  Bartosz Bernaś, Tomasz Meres, Piotr Graca, Igor Graca i Szymon Byrski.

Po Mszy Świętej odbył się Konkurs Poezji Maryjnej. Parafianie wysłuchali wzruszających wierszy o Matce Bożej w pięknym wykonaniu młodszych i starszych uczniów. Jury oceniające wykonawców według 3 kryteriów: pamięciowe opanowanie, interpretację i dykcję,  ogłosi wyniki na  przedświątecznym spotkaniu uczniów i nauczycieli. Wtedy też zostaną rozdane nagrody. Natomiast specjalna nagroda ufundowana przez Księdza Proboszcza  trafiła do Pauliny Byrskiej z kl. II gimnazjum

Dalsza część święta patronalnego miała miejsce w szkole. Tutaj najmłodsi uczniowie przygotowani przez wychowawczynię, panią Joannę Łasak, zdawali trudny egzamin w obecności rodziców, nauczycieli i starszych kolegów. Zachwycili  wszystkich swoimi wiadomościami i poczuciem humoru, dlatego dyrektor szkoły, pan Marek Pelczar bez cienia wątpliwości pasował ich na uczniów.
Pierwszoklasistów czekają obowiązki, którym na pewno podołają - bo w szkole panuje życzliwa atmosfera i chęć pomocy zarówno ze strony pracowników jak i starszych kolegów.

Obdarowani przez rodziców rożkami ze słodyczami, a przez uczniów kl. III drobnymi upominkami spotkali się w swojej sali raz jeszcze z Rodzicami, Panem Dyrektorem, Księdzem Proboszczem, Wychowawczynią oraz z Koleżankami i Kolegami z kl. III na słodkim poczęstunku.

Emilia ByrskaKromki chleba świeżego

Nie ma nic lepszego od kromki świeżo upieczonego chleba. A gdy dodatkowo jest to samodzielny wypiek, radość jest podwójna!

Uczniowie klasy III szkoły podstawowej, dzięki uprzejmości pani Hani Płoskonki, mieli okazję zostać domowymi piekarzami i poznać tajniki wypieku swojskiego chleba. Pani Hania, krok po kroku, tłumaczyła jak  powstaje chleb. Pod czujnym okiem gospodyni uczniowie przygotowali ciasto i ułożyli je w specjalnej formie. Podczas gdy chleb piekł się w rozgrzanym piecu dzieci zajęły się rozgrywkami sportowymi. Po męczącym meczu wszyscy mieli okazję skosztować pysznego, pachnącego chleba. Dla dzieci była to duża atrakcja i dobra lekcja wychowawcza.Wizyta aspiranta Pawła Migdałka 

W październiku wielkim wydarzeniem dla najmłodszych uczniów z naszej szkoły była wizyta policjanta. Aspirant Paweł Migdałek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach posługując się rysunkami na planszach tłumaczył, jak prawidłowo i zgodnie z przepisami poruszać się po drodze. Dzieci wykazały się dużymi wiadomościami z zakresu znajomości zasad ruchu drogowego, mimo to z wielką uwagą słuchały rad policjanta. Aktywnie brały udział w scenkach, które przybliżały im zasady bezpieczeństwa,  żywo reagowały na niebezpieczne sytuacje, nie tylko na ulicy, ale również w szkole czy w domu. Pan policjant cierpliwie odpowiadał  na mądre pytania dotyczące nie tylko bezpieczeństwa, ale też i służby  w policji, pokazywał umundurowanie.

 Bardzo ważna jest widoczność pieszych na ulicy o zmroku lub w czasie złych warunków atmosferycznych, dlatego na pożegnanie każdy przedszkolak oraz uczeń klasy I i III otrzymał elementy odblaskowe. Dzieci zrewanżowały się  panu policjantowi laurką z podpisami oraz wykonaniem piosenki. Pouczające spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie. Godzina spędzona z miłym panem aspirantem na pewno przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w domu, w szkole, na ulicy czy też w kontaktach z nieznajomymi.Inauguracja działalności Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Ponikwi

Dnia 22 listopada odbyła się uroczysta inauguracja działalności Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK i Publicznego Gimnazjum SPSK w Ponikwi. Przybyli na nią zaproszeni goście, m. in. Burmistrz Wadowic pani Ewa Filipiak, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich pani Violetta Błasiak, wiceprezes SPSK pani Maria Chodkiewicz, przedstawiciele władz gminnych i oświatowych, księża, siostry zakonne, grono pedagogiczne, przedstawiciele szkół SPSK z Polski południowej, uczniowie, mieszkańcy Ponikwi.

Głównym mottem, które przyświecało inauguracji były słowa św. Katarzyny ze Sieny: „Życie jest mostem, przejdź, ale nie buduj na nim swojego mieszkania”.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą koncelebrowaną, której przewodniczył ksiądz proboszcz Henryk Pyka, a kazanie wygłosił ks. dr Paweł Gawron, wizytator katechetyczny. W czasie Mszy Świętej dyrektor, pan Marek Pelczar, zawierzył szkołę opiece Matki Bożej. Następnie wszyscy udali się do Domu Ludowego. Tam Pan Dyrektor powitał przybyłych Gości i zaprosił do obejrzenia montażu słowno – muzycznego w wykonaniu uczniów. Radosne piosenki, tańce, przeplatane były wierszami ks. Jana Twardowskiego. Po części artystycznej  gratulacje, życzenia, podziękowania przekazały: Burmistrz Wadowic, pani Ewa Filipiak, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty, pani Elżbieta Kowalczyk, prezes SPSK pani Violetta Błasiak i wiceprezes, pani Maria Chodkiewicz oraz przedstawicielka dyrektorów szkół SPSK, pani Agata Nizińska. Społeczność Ponikwi podziękowała  Gościom wręczając im kwiaty.

Ostatnia część inauguracji odbyła się w szkole, gdzie rodzice przygotowali dla zaproszonych gości uroczysty obiad.

                                                                                                  Wanda ByrskaObraz Jezusa Miłosiernego w Ponikwi

6 i 7 listopada 2011r. parafię w Ponikwi nawiedził Obraz Jezusa Miłosiernego wraz z relikwiami bł. Jana Pawła II i św. Faustyny. Mszy Świętej koncelebrowanej na powitanie Obrazu  przewodniczył ks. kardynał  Stanisław Dziwisz. Uczniowie i nauczyciele szkoły katolickiej aktywnie włączyli się w to wielkie wydarzenie poprzez dekorację budynku szkoły oraz drogi prowadzącej do świątyni, a przede wszystkim poprzez modlitwę. Uczniowie gimnazjum –Paulina Kraus i Bartosz Nowak witali Jezusa Miłosiernego w Obrazie, a po Mszy Świętej rozpoczęła się adoracja modlitewna przeplatana śpiewem prowadzona przez młodzież. Dyrektor szkoły, pan Marek Pelczar oraz katechetka, pani Monika Wojsznis, czytali fragmenty Dzienniczka Świętej Faustyny.

W drugim dniu peregrynacji Obrazu poszczególne klasy wraz z wychowawcami  i panią Moniką Wojsznis od godz. 9.00 -13.00 adorowały Jezusa Miłosiernego.

Uczniowie Publicznej  Szkoły Podstawowej i Gimnazjum SPSK w Ponikwi  dali świadectwo swojej wiary biorąc udział w uroczystościach, które na długo zostaną w ich pamięci.

  Wycieczka: Szyndzielnia-Klimczok-Szczyrk

Gimnazjaliści z Ponikwi i Stanisławia Górnego wykorzystali słoneczni wrześniowe dni, wybierając się 16.09. na wycieczkę w Beskid Śląski. Wyprawę rozpoczęli od wyjazdu kolejką na Szyndzielnię (1028 m npm.). Znajduje się tam, pochodzące z 1897 roku, najstarsze schronisko w Beskidach. Następnie uczestnicy wycieczki przeszli malowniczą trasą na Klimczok (1117 m npm.). Nazwa tego szczytu pochodzi od imienia słynnego rozbójnika, który według lokalnych podań miał się ukrywać w jednej z okolicznych jaskiń. Towarzyszący uczniom przewodnik zwracał uwagę na wspaniałe widoki roztaczające się ze szlaku oraz w ciekawy sposób opowiadał o mijanych miejscach.

Po krótkim odpoczynku w schronisku na Klimczoku uczniowie udali się do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski „Na Górce” w Szczyrku. Górka jest miejscem Kultu Maryjnego od 1894 roku, czyli od czasu gdy miała się tam pewnej małej dziewczynce kilkakrotnie ukazywać Matka Boża. Obecnie jest to miejsce licznych pielgrzymek do Cudownego Obrazu Matki Bożej i cudownego źródełka.  Sanktuarium opiekują się Księża Salezjanie z Oświęcimia.

                                                                                             W. Byrska, E. ByrskaWycieczka do Czernej i Ojcowskiego Parku Narodowego

13 września uczniowie klasy III, IV i V  z Publicznych Szkół Podstawowych SPSK z Ponikwi i Stanisławia Górnego wyjechali do Czernej, do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej przy Klasztorze Karmelitów Bosych. W autokarze rozbrzmiewał radosny śpiew przy akompaniamencie gitary, a dzieci szybko nawiązywały znajomości. W Czernej czekał na nich o. Melchior, który wcześniej wiele lat spędził w klasztorze wadowickim. Przybliżył on uczniom historię szkaplerza oraz obowiązki i obietnice wiążące się z jego przyjęciem.  Następnie wszystkie chętne dzieci mogły, śladem Jana Pawła II, który od dzieciństwa należał do Szkaplerza Świętego, również go przyjąć. Potem wszyscy przeszli do kaplicy św. Rafała Kalinowskiego, gdzie modlili się przy jego grobie.

Na klasztornych wzgórzach pani Dorota i pani Ewa poprowadziły Drogę Krzyżową, która sprzyjała refleksji i wyciszeniu.  

Po zakupieniu pamiątek cała grupa udała się do autokaru, którym wyruszyła w dalszą trasę - do Ojcowskiego Parku Narodowego. Tam przewodnik opowiadał o ciekawostkach przyrodniczych tego najmniejszego z polskich parków narodowych. Po spacerze Doliną Prądnicką uczniowie weszli do Jaskini Łokietka, która składa się z kilku korytarzy i czterech sal. Według legendy miał się tam ukrywać Władysław Łokietek przed królem czeskim Wacławem II.

                                                                                             W. Byrska, E. Byrska Początek roku szkolnego 2011/2012

Na prośbę rodziców skierowaną do Zarządu Głównego Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z siedzibą w Częstochowie z dniem 01.09.2011roku  w naszej miejscowości rozpoczęła działalność Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK i  Publiczne Gimnazjum  SPSK. Uczniowie tej szkoły będą mieć wyjątkową  szansę zdobywać nie tylko wiedzę i rozwijać talenty, ale również utrwalać wartości chrześcijańskie, niezbędne do pełnego rozwoju ich człowieczeństwa. Na pewno będzie to owocować w ich przyszłym życiu.

Początek roku szkolnego tradycyjnie rozpoczął się Mszą Świętą odprawioną  w kościele parafialnym przez  księdza proboszcza Henryka Pykę w intencji uczniów, rodziców i pracowników szkoły.  Ksiądz  Proboszcz przypomniał, że pierwszymi i najważniejszymi wychowawcami dzieci są rodzice. Zapewniając o modlitwie wyraził życzenie, abyśmy się dali złowić w sieci zarzucone przez Jezusa.

Dalsza część inauguracji nowego roku szkolnego odbyła się w szkole. Tam bardzo serdecznie przywitał wszystkich zebranych pan mgr Marek Pelczar, któremu Zarząd SPSK powierzył funkcję dyrektora tutejszej placówki.  Nakreślił on działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z siedzibą w Częstochowie, którego prezesem jest p. Violetta Błasiak. Stowarzyszenie  prowadzi w całej Polsce ponad 100 szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i przedszkoli. W najbliższej okolicy szkoły prowadzone przez Stowarzyszenie znajdują się w Barwałdzie Dolnym, Stanisławiu Górnym, Brzezince k/Andrychowa, Kurowie i Hucisku-Pewelce (gmina Stryszawa) oraz w Starym Bystrem i Czerwiennem (powiat nowotarski).

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, powstało 11 listopada 1990  r. jako odpowiedź na wezwanie Ojca św. Jana Pawła II „ku nowej Ewangelizacji". Stowarzyszenie jest katolicką organizacją oświatowo - wychowawczą, której charyzmat można zawrzeć w słowach „kształcąc - wychowujemy".

W tym roku, decyzją Zarządu, SPSK podąża drogą  ośmiu błogosławieństw, a patronem na tej drodze jest kandydat na ołtarze Stefan kardynał Wyszyński.

 Pan Dyrektor przeczytał również  okolicznościowy list napisany przez  Prezes SPSK panią Violettę Błasiak. Oto jego treść:

 

Kochani Uczniowie

Drodzy Państwo Dyrektorzy, Drodzy Nauczyciele

Czcigodni Kapłani, Szanowni Rodzice

  

Wczoraj pożegnaliśmy wakacje, które były okazją do odpoczynku, radości, nabierania sił, a także zdawania egzaminu z dojrzałości w człowieczeństwie.

Dzisiaj Pan stawia przed nami pierwszy dzień nowego roku szkolnego 2011/12. Bóg dając ten czas pragnie, byśmy go nie zmarnowali. Daje czas na wytężoną pracę w realizacji talentów, które każdy z nas otrzymał. Czas na zdobywanie rzetelnej wiedzy, a bardziej na zdobywanie mądrości, gdyż mądrość nie jest sumą wiadomości.

Bóg daje nam czas, w tym naszym krótkim przebywaniu na ziemi, byśmy poznali Jego samego i Jego miłość, a poznając zapragnęli zbliżyć się do Bożej Miłości.

Kochani Uczniowie, czas który spędzacie w szkole Stowarzyszenia, to czas Waszego odkrywania prawdy, celu i sensu życia - poszukiwania szczęścia. Pan Jezus też użył tego słowa. W najnowszym tłumaczeniu Biblii „błogosławieni” - to znaczy „szczęśliwi”. Szczęśliwi, którzy są ubogimi w duchu, którzy się smucą, którzy płaczą, pragną i łakną sprawiedliwości, czystego serca, którzy wprowadzają pokój, szczęśliwi...

Chcę Wam życzyć w tym czasie, jakże innym od tamtego, o którym mówi Chrystus na Górze Błogosławieństw, byście radując się zawsze: z życia, z młodości, z czasu zdobywania wykształcenia oraz stawania się dojrzałym i odpowiedzialnym człowiekiem, nigdy nie zapomnieli o tamtym wołaniu. Gdy przyjdą chwile trudne, sytuacje prób, życzę abyście mieli nadzieję i wiarę, że światem rządzi nie nienawiść ale Miłość.

Życzę Wam Kochani Uczniowie, Drodzy Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele, Szanowni Rodzice, aby Tajemnica o Królestwie Bożym objawiona na Górze Błogosławieństw była w nowym roku szkolnym, dla nas, szczególną drogą do poznawania prawdy o Królestwie, o jakim mówił do swoich Umiłowanych Chrystus.

Podążanie drogą Błogosławieństw przez wstawiennictwo Matki Bożej, niech będzie dla nas radością, nadzieją i siłą w nowym roku szkolnym.

 Z serdecznym pozdrowieniem i pamięcią w sercu

w imieniu Zarządu

PREZES

Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

Violetta Błasiak

  

Pan Dyrektor przedstawił nowych nauczycieli rozpoczynających pracę w naszej szkole oraz zapoznał uczniów z wychowawcami poszczególnych klas. Życzył  wspaniałych wyników w nauce, ale podkreślił też, że świat wartości jest nie mniej ważny niż wiedza i mądrość – mamy stawać się coraz lepszymi ludźmi.

 Na zakończenie  w krótkim programie artystycznym wystąpili uczniowie klasy III i IV, przygotowani przez panią Wandę Byrską.

                                                                                                           W.B. 

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska